Primary Foundry

Los Angeles, CA


Typefaces
Eun Jung Bahng, Gunnar Harrison, Hector Torres, Ian Griffin, Jonathan Maghen, Lorraine Li, Matteo Bettini, Sam Wagner, Yukimasa Okumura


Library
Alejandra Rodriguez, Alexandre Leray, Alexandre Liziard, Alexis Faudot, Allen Hershey, Andrey Makarov, Anthony Sheret, Antoine Gelgon, Authentic, Autodesk, Benedetta Bovani, Benjamin Critton, Brian LaRossa, Brian Suda, Bryce Wilner, Chloé Lozano, Christina Janus, Colophon, David Bennewith, Desmond Wong, Dolgthrasir Mioethdraucim, Donald Knuth, はれのそら明朝, Edd Harrington, Emil Wojtacki, Erica Carras, Ethan Nakache, Étienne Ozeray, Florian Karsten, George Matthiopoulos, George Triantafyllakos, Gerhard Helzel, Gijs de Heij, Hermann Zapf, Jérôme Knebusch, Joël Vermot, Juliette Duhé, Kåge Gustafsson, Karlgeorg Hoefer, Léa Pradine, Leah Maldonado, Leonard Mabille, Linus Romer, Lise Brosseau, Luca Marsano, Lucas Le Bihan, Ludivine Loiseau, Luigi Gorlero, Luuse, Manfred Klein, Marco Condello, Marco Müller, Marek Sigmund, Matteo Bettini, Nakai Yoshihisa, Nate Pyper, Nazli Ercan, Nina Stössinger, OSP, Peter Wiegel, Philipp Poll, Pierre Huyghebaert, Rafael Ribas, Sandoll, Sandrine Nugue, Sarah Magnan, Sébastien Riollier, Sebastien Sanfilippo, Simon Egli, Stéphanie Vilayphiou, 에스코어, Takis Katsoulidis, Temporary State, Tom Leaman, Valentin Papon, Wei Huang


Editions
Authentic, Christina Janus, Desmond Wong, No Point Pencils, Tiffanie Tran, Tom Kracauer


Advisory
Alessio D'Ellena, Johannes Breyer, Kasper Pyndt, Nolan Paparelli, Shannon Ebner


Design
Jonathan Maghen


Contact
, Are.na, Instagram


Licensees
Actual Source, Abby Chen, Abdu Pala, Absenta Agency, Adam Feldmeth, Adam Lucas, Adam Michaels, A Design Firm, Adrien Midzic, Alexander Roth, Alexandra Kierdorf, Alexandra Kimpton, Alex Foster, Alice Girard, Alina Ott, Andre Le, Andrea De Simone, Andrew Lister, Annie Liu, Annie Szafranski, Arnoud Verhaeghe, Antoine Chatelat, Ashton Henning, Augusto Piccio, Aurich Lawson, Barkas, Books From The Future, Brandon Miradi, Bryce Carrington, Carlos Avila, Cat Wentworth, Catalogue Général, Charlie Abbott, Christian Berger, Christopher Lacy, Ciprian Badalan, Claire Lyon, Clayton Ciolac, Clinton Van Arnam, Corey Lubowich, Dalk, Daly & Lyon, Dan Nguyen, Daniel Julien, Darnell Lamont, David Karwan, David Wise, Edoardo Ferrari, Ewoudt Boonstra, Elizabeth Herring, Ella Gold, Emery Norton, Erick David, Erick Rodriguez, Esteve Padilla Climent, Evan Chang, Extra Small, Fabio Maragno, Fanny Geiser, Felipe Lima, Filippos Fragkogiannis, Francesca Biagiotti, Fraser Muggeridge, Gaia Cantarutti, Giovanni Cavalleri, Give Up Art, Grzegorz Solowinski, Gunnar Harrison, Hailey Loman, Hardworking Goodlooking, ICA London, Iguana, Isaac Mocarski, Inventory Form & Content, Inventory Press, Jack Kimberley, James Blue, Jean-Marie Courant, Jessica Fleischmann, João Ervedosa, Joe Gilmore, Joe Potts, Johannes Breyer, John Lyman Ballif, John Randall, Joshua Oduga, Joshua Thayne, JP Haynie, Juan Pablo Rahal, Kasper Pyndt, Kate Bedford, Kelly Jung, Kevin Cadena, Kevin Santos, Klara Troost, Kristian Henson, Krištof Budke, LACA, Levi Pack, Los Angeles Contemporary Archive, Los Hopper, Louis Masel, Louise Paradis, Luca Gorini, Luca Hallam, Lucy Watkins, Magpie Studio, Malou Messien, Marco Braunschweiler, Maria Vargas, Marco Alfaro, Marinated Studio, Matt Goodwin, Melina Sweet, Messieurs, Michael Bühler-Rose, Mike Calvert, Minh-Anh Vo, Moritz Simon, Nathan Tilghman, Never Now, Nike, Nicholas Cox, NODE Berlin, Oduga | Jablonski, Oliver Boulton, Oriana Ren, Osebo Akhigbe, Otis MFA, Ouida Angelica Biddle, Paper Paper Studio, Pau Joan Llop Naya, Projects of Imagination, Qusai Akoud, Raef Sawford, Roberts Projects, Samuel Elliott, Scott Barry, Sebastiano Campoccia, Sebastien Sanfilippo, Shannon Ebner, Shannon Harvey, Specific Ideas, Southland Institute, Sqirl Studio, Stefano Giustiniani, Stephen Serrato, Steve Marchal, Steven Rodriguez, Still Room, Stuart Hammersley, Takaya Ito, Thor Erik Ramleth, Tiffanie Tran, Tiger Dingsun, Travis Schmeisser, Tristan Ceddia, Tristan Holden, Vertical, Vincent Chan, Viviana Gutierrez, Wayne Daly, Wes McCabe, Will Lee, Work-Form, Xavier Poirier, Xinyuan Qu, Yvan Martinez


Fonts
Authentic Sans, Computer Modern, Libertinus Mono


TypefacesLibraryEditionsInformation